The IET’s Young Woman Engineer of the Year Awards 2016 - Inspire, Inform, Influence, Invited – Celebrate the women who will shape the future (Title image with photos showing the faces of four women engineers)

Deadline for applications 7 July 2017

2011 headline sponsors

Previous winners

 

 

Are you a previous winner? Where are you now?

Are you a previous winner - if so, please get in touch to tell us where you are now.

We would love to feature more case studies and insights in to what our previous winners are doing now and have done in the past to encourage the next generation of engineers.

If you would like to update us or get in touch please contact womensnetwork@theiet.org.

 

IET Young Woman Engineer of the Year - previous winners

Name

Winning year

Employer at time of winning

Position at time of winning

Orla Murphy 2015 Audio Engineer Jaguar Land Rover
Naomi Mitchison 2014 Selex ES Senior Hardware Engineer
Abbie Hutty 2013 Astrium Ltd Spacecraft Structures Engineer
Yewande Akinola 2012 Arup Environmental Services Engineer
Charlotte Joyce 2011 4 Regiment Army Air Corps Aircraft Engineering Officer
Arlene McConnell 2010 Selex Galileo, Graduate Development Framework Systems Engineer
Sally Walters 2009 Pell Frischmann Consulting Engineers Senior Civil Engineer
Hanna Sykulska 2008 Imperial College, London Instrument Downlink Engineer, NASA Phoenix Mission
Alice Delahunty 2007 E.ON Electrical Engineering Programme Co-ordinator
Katy Deacon 2006 Kirklees Metropolitan Council Electrical Engineer
Sara Pullen 2005 BAE SYSTEMS Crew Systems Engineer
Faye Banks 2004 Lever Faberge Production Engineer
Grace Johnstone 2003 BAE SYSTEMS Flight Test Engineer
Helena Hutt 2002 Thames Water ICA Technician
Claire Roberts 2001 Yorkshire Electricity Design Engineer
Samantha Hubbard 2000 Shotton Paper Company plc Paper Machine Instrumentation Electrical Technician
Rachael Becconsall 1999 BAE SYSTEMS Lead Engineer
Kim Dennis 1998 Marconi Communications Skills Group Manager
Claire Drew 1997 GEC Marconi Avionics Systems Engineering Manager
Maria Holton 1996 Thorn Lighting Ltd Major Project Engineer
Pamela Wilson 1995 British Aerospace Military Aircraft Division Senior Avionics Systems Engineer
Hayley Gladstone 1994 GPT Strategic Communications Systems Senior Project Manager
Helen Marshman 1993 Cable & Wireless Marine Third Engineer
Dawn Fitt 1992 Froude Consine Commission Engineer
Sally Ockwell-Page 1991 Royal Air Force Computer Systems Manager & Development Engineer
Michelle Richmond 1990 Siemens Plessey Systems Senior Engineer
Anne-Marie Carter 1989 Siemens Plessey Defence Systems Principal Communications Trials Engineer
Susan Hewitson 1988 GPT Telecommunications Telecommunications Engineer
Catherine Bradley 1987 GEC Telecommunications Development Engineer
Christine Green 1986 British Aerospace Senior Reliability Engineer
Sharon Howes (Blades) 1985 Hoover plc Development Engineer
Barbara MacDermott (Stanbridge) 1984 British Aerospace Dynamics Group Senior Integration Engineer
Frances Dagg (Sharpe) 1983 GEC Engineer
Lauren De Graft 1982 Mars Ltd Control Technologist
Patricia Haynes 1981 Eastern Electricity Electrical & Electronic Engineer
Fenella Hume 1980 Kent Industrial Measurements Ltd Development Project Leader
Ann Cox-Horton 1979 T Clarke & Co Ltd Contracts Engineer
Erzsebet Kibble 1978 Thorn-Ericsson Telecommunications Assistant Test Manager

 

Women’s Engineering Society (WES) Prize (formerly the WISE prize until 2003) - previous winners

Name

Winning year

Employer at time of winning

Position at time of winning

Helen Cavill 2015 M&H Plastics, Suffolk Process Improvement Manager
Lucy Ackland 2014 Renishaw PLC Project Manager- Additive Manufacturing
Yasmin Ali 2013 E.ON, London Operations Engineer
Charlotte Tingley 2012 BAE Systems, Rochester BAE Systems, Rochester
Kelly Walker 2011 E.ON New Build & Technology Combustion Engineer
Sarah Farmer (Curtis) 2010 E.ON New Build and Technology Team Leader, Energy Infrastructure
Farah Azirar 2009 Sony-Electronics Solutions Manager
Bijal Thakore 2008 Lego Systems Global Client Development & Technical Consultant
Mamta Singhal 2007 Strathclyde University Studying for an executive MBA at, while lecturing in mechanical engineering
Maire McLoone 2006 Lecturer and RAEng Research Fellow ECIT Research Institute at Queens University, Belfast
Rachael Johnson 2005 Royal Mail Automation Maintenance Engineer
Claire Woolaghan 2004 British Nuclear Group Control Systems Team Leader
Sara McGowan 2003 Arup Associate Consulting Engineer
Emma Reynolds 2002 BAE Systems, Warton Engineering Skills trainer/Assessor
Jane Stevenson 2001 BAE Systems Marine, Glasgow Planning Development Engineer
Monica Sud 2000 Foster Wheeler Energy Ltd Full-time mechanical engineering student and part-time piping Design Engineer

 

The Mary George Memorial Prize for apprentices - previous winners

Name

Winning year

Employer at time of winning

Position at time of winning

Emma Goulding 2015 Siemens Aeroderivative Gas Turbines Technical Apprentice
Jessica Bestwick 2014 Rolls-Royce PLC, Derby Higher Technical Apprentice
Sara Underwood 2013 Rolls Royce Plc, Lancashire Higher Apprentice
Not awarded 2012 n/a n/a
Laurie-Ann Smith 2011 PEME Process Control Reliability Engineer
Charlotte Gough 2010 Bentley Motors Ltd Apprentice Auto Electrician
Cassandra Coles 2009 Rolls-Royce Plc Engineering Apprentice
Katie Lester 2008 RWEnpower Engineering Apprentice
Lisa-Marie Martin 2007 Epsilon n/a
Suzanne Stamford 2006 3rd Batallion REME Electronics Platoon Commander
Elizabeth Cornes 2005 National Rail Engineering Technician
Katy Linforth 2004 Kirklees Metropolitan Council Electrical Engineering Assistant
Hazel Grain 2003 Engenica, a Thames Water Company ICA technician
Faye Banks 2002 LINPAC Plastics, Pontefract Multi-skilled Engineer
Susanne Hawkes 2001 Welwyn Components Development Engineer
Nicola Bradford 2000 n/a n/a

 

Special Merit Prize for recognition - Previous winners

Name

Winning year

Employer at time of winning

Position at time of winning

n/a 2015 n/a n/a
n/a 2014 n/a n/a
n/a 2013 n/a n/a
Jessica Jones 2012 n/a Student at Cardiff University and Entrepreneur
Natasha Carpenter 2011 Cable & Wireless Worldwide Advanced Apprentice
Jamie-Leigh Clayton 2011 Invensys Rail Ltd Assistant Signalling Design Engineer
Lisa Pape 2010 3M UK Plc Craft Apprentice
Sara Kieran Salim 2010 Ofcom Electronics & Electrical Engineer
Gemma Lonsdale 2009 RAF Lossiemouth Officer Commanding Tornado Engineering Flight
Laura Campbell 2008 Lead Mechanical Engineer BVT Surface Fleet
Abigail Sprankling 2005 REME Captain
Michelle Garthwaite 2003 Komatsu Design Engineer
Carly Worth 2002 Westland Helicopters EMIDI Quality Control Engineer
Sara Atkinson 2002 BAE SYSTEMS Flight Systems Engineer
Charmaine Briggs 2002 AMS (Alenia Marconi Systems Limited) Software Engineer
Gillian Beamish 2001 BAE systems Aerospace Electrical Design Engineer

Other IET Awards

#IETywe